İçeriğe geç
Ana sayfa » Kombi Bakımı Nedir?

Kombi Bakımı Nedir?

Kombi bakımı nedir?

Kombi servisi nedir?

Kombi, bir evin en önemli cihazlarından biridir, ancak aynı zamanda en çok unutulanlardan biridir. Kazanların en iyi performansını sürdürmek için düzenli bakım ve servise ihtiyacı vardır, ancak birçok ev sahibi sonunda bozulana kadar ısıtma sistemlerini ihmal eder.

Aslında, yaz aylarında hizmet eksikliği, her kış binlerce ev sahibinin ısınmadan ve sıcak sudan mahrum kalması anlamına gelir. Bununla birlikte, kombiye uygun bakım yapılarak ve düzenli kombi servisi düzenlenerek bu sorunlardan kaçınılabilir.

Kombi servisi, kazanınızın verimli ve güvenli kalmasını sağlar ve SGS Kombi Bakımı tescilli bir mühendis tarafından gerçekleştirilmelidir. Mühendis, kazan bileşenlerinin tam listesine bakacak ve gerekli ayarlamaları, değiştirmeleri ve temizliği yapacaktır.

Kazan servis kontrol listesi

Aşağıda, bir kombi servisi sırasında bir ısıtma mühendisinin yapacağı tipik kontrollerin bir listesi bulunmaktadır:

 • Kazanın içindeki ve dışındaki baca sisteminin kontrol edilmesi
 • Kazan alevinin kontrol edilmesi
 • Brülör, ısı eşanjörü ve kıvılcım elektrodunun düzgün çalıştığını doğrulamak için kazan kasasının çıkarılması
 • Kasa mührünün etkili olup olmadığının kontrol edilmesi
 • Su seviyesi kontrolü, düşük su kesme ve emniyet valflerinin kontrol edilmesi gerektiği gibi çalışır.
 • Herhangi bir arızayı tespit etmek için kazanın güvenli bir şekilde ateşlenmesi.
 • Genleşme kabının kazan basıncını doğru şekilde ayarlayıp düzenlemediğini kontrol etme
 • Gerekirse kazanın parçalarının temizlenmesi

Montajı yapan kişinin size bırakmış olması gereken montaj kılavuzunun servis ve bakım bölümünde kapsamlı bir kontrol listesi bulunmaktadır.

Neden önemlidir?

Bir araca bakım yapmak gibi, bir kazanın bakımı düzenli olarak ve tercihen yılda bir kez yapılmalıdır. Ancak birçoğu, kısa vadeli maliyet nedeniyle servis için ödeme yapmaktan kaçınmayı tercih ediyor. Bununla birlikte, tespit edilip çözülebilecek küçük problemler zamanla çok daha ciddi problemler haline gelir ve onarılması yüzlerce kişiye mal olur.

Ev sahiplerinin kazan sistemlerini olabildiğince verimli çalıştırarak ve enerji faturalarını düşük tutarak paradan tasarruf etmelerini ve aynı zamanda sistemlerinin ömrünü birkaç yıl uzatmalarını da belirtmekte fayda var.

Ek olarak, kazanlar genellikle 5-10 yıllık garantilerle birlikte gelir, ancak bu üretici garantileri, kombinin en az yıllık olarak servisinin ve bakımının yapılmasına bağlıdır.

Fiyatı ne kadar?

Yıllık bir kazan servisi, sağlayıcıya bağlı olarak genellikle 250-400 TL arasındadır. Bir kereye mahsus kazan hizmetleri genellikle daha pahalıdır, ancak yıllık bir kazan servis planına kaydolmak daha uygun maliyetlidir.

Kazan bakım ipuçları

Kazan basıncınızın gün boyunca düzensiz dalgalanması veya önerilen seviyenin üzerinde kalması bir sorun belirtisidir. Bu, genleşme kabınızda bir sorun olduğunu ve hemen bir mühendis çağırmanız gerektiğini gösterir. Ayrıca, kombinizden düzenli olarak veya çalıştırma sırasında garip tıkırtı sesleri geliyorsa bir mühendisi arayın.

Modern kombilerin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri, soğuk aylarda yoğuşma borusunun donmasıdır. Yoğuşmayı taşıyan boru kazandan çıkıyorsa, bir duvardan geçiyorsa ve dışarıdaki bir gidere bağlanıyorsa, bu boru tesisatçınız tarafından yalıtılmalıdır.

Kazan yoğuşma borunuz donarsa kombiniz çalışmayı durdurur. Buzu eritmek için borunun üzerine sıcak su dökerek bu sorunu kendiniz kolayca çözebilirsiniz. Ayrıca donmuş bir yoğuşma borusunun nasıl çözüleceğine dair ek ayrıntılar içeren bir kılavuz da yazdık .

Ancak, daha kapsamlı kombi bakımının SGS Mersin Petek Temizleme & Kombi Bakımı tescilli bir mühendis tarafından yapılması gerektiğini lütfen unutmayın. Uygun niteliklere sahip olmadıkça, ev sahiplerinin Mersin’de bir gaz cihazının bakımını, servisini veya kalıcı olarak ayarlamasını yapması yasa dışıdır.

Kombi bakımımı ne sıklıkla yaptırmalıyım?

Kombinin bakımının düzgün bir şekilde yapıldığından, desteklendiğinden ve iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak için yılda bir kez kombi servisi yapılmalıdır. Üreticinizin garantisi, kombinize yılda bir kez bakım yapılmasını gerektirir, bu nedenle, basit onarımların ve değiştirmelerin aşınma ve yıpranma kapsamına girmesini istiyorsanız, bunu yapmak çok önemlidir.

Özet

 • Kazanların verimli çalışması için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Kombi bakımının yılda en az bir kez yapılması tavsiye edilir.
 • Düzenli servis, kazanın tam kapasitede çalışmasını sağlayarak uzun vadede daha uygun maliyetli olmasını sağlar.
 • Kombi bakımı tipik olarak 250-400 TL arasındadır.
TIKLA ARA