Kombi’nin Nasıl Temizleyeceğinizi ve Neden Yapmanız Gerektiğini Öğrenin

Evinizde kazan var mı? Eğer varsa, eviniz için ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Kazan, pompaladığı sıvıyı evinizi ısıtan cihazlara ısıtır.

Evinizdeki ısıyı korumak için kombinizin verimli çalışması gerekir. Güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için, sorunsuz çalışması ve daha uzun süre dayanması için periyodik olarak temizlemeniz gerekir.

Takip etmesi kolay olan adım adım bir yaklaşımı izleyerek bir kazanı nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Kombinizi Neden Temizlemelisiniz?

Temiz bir kazan kirli olandan daha iyi çalışır. Kirli kazanlar verimsizdir ve enerji faturanızı yükseltebilir.

Kirli bir kazan da bir evi daha soğuk hale getirebilir. Bunun nedeni, kazanın kirli olduğunda ısıtma sistemini düzgün bir şekilde koruyamamasıdır. Ayrıca sistemin daha sık bozulduğunu da görebilirsiniz.

Kombinizin temizliğinin yapılması, ömrü için çok önemlidir. Kazanda kurum olması sorunlara yol açarak kazanınızın arızalanma olasılığını artırır. Hiç şüphe yok ki bir kazanı değiştirmek zorunda kalmak pahalıdır.

Güvenli tarafta kalın ve kazanınızı sık sık temizleyin. Temizleme performansını artıracaktır.

Kazan Nasıl Temizlenir

Kombinizi yılda bir kez temizlediğinizden emin olmalısınız. Kazanınızı kendiniz temizlemek için izlemeniz gereken ipuçları şunlardır:

1. Parçalamadan Önce Elektriği ve Yakıtı Kapatın

Kombiyi sökmeye başlamadan önce hem elektrik beslemesini hem de yakıt beslemesini kapatın. Bunu yapmayı unutma. Unutmak tehlikelidir ve elektrik çarpmasına veya yangına neden olabilir.

Ana şalterdeki elektrik güç kaynağını kapatın . Ardından dikkatinizi yakıt kesme valfine çevirin.

Güç ve yakıt hatlarını kazandan ayırabilirsiniz. Bunu yaparsanız, hattan yakıt damlaması ihtimaline karşı yakıt hattını bir kaba koyun. Bu onu yakalamaya yardımcı olacaktır.

Kazanın soğuması için en az üç saat bekleyin. Artık dokunulamayacak kadar sıcak olmadığında, havalandırmayı açmaya devam edebilirsiniz. İşin bu kısmı için bir tornavida kullanın.

Ardından yanma odasının kapısını açabilirsiniz. Bu kapıyı kazanın önünde bulacaksınız. Açmak için kapıdaki somunu bir anahtarla çıkarın.

2. Kombi Temizlenmesi

Artık elektrik ve yakıt beslemesi kesildiğine göre, kazanı temizleme zamanı geldi. Bu görev için bir tel fırçaya ihtiyacınız olacak. Bu tip fırça, yanma odası duvarlarındaki en sert kurumu bile alacak kadar güçlüdür.

Kurum, yakıt ve hava karışımının bir yan ürünüdür. Kurum birikmesi bu odanın duvarlarının paslanmasına neden olabilir.

Fırçayla alabildiğiniz kadar çıkarın. Daha sonra kalan kurumu bir vakumla temizleyebilirsiniz. İmkanınız varsa, yerel hırdavatçınızdan endüstriyel bir dükkan kiralamayı düşünün.

Yağla çalışan bir kazanınız var mı? Bunu yaparsanız, hava filtresini değiştirmeniz gerekecektir. Kirli hava filtresini değiştirmek için yağ valfini kapatın.

Yağ filtresini sökün ve ardından kirli filtreyi yeni, temiz bir filtreyle değiştirin. Bu filtre, kirleri tutacak şekilde temiz olmalıdır. Kirler, yağ yakan nozulu tıkayabilir ve teklemeye neden olabilir.

Bir tekleme sistemin kapanmasına neden olabilir. Bu, kazanı değiştirmek zorunda kalmanıza neden olacaktır. Bunu yaşamak istemezsin.

mersin kombi bakımı

3. Kombi’nin Yeniden Birleştirin

Artık kazanınız temiz olduğuna göre, yeniden monte etme zamanı. Somunu geri koyarak yanma odası kapağını kapatın. Somunu yerine sıkmak için anahtarı kullanın. mersin kombi bakımı

Ardından elektrik ve yakıt hatlarını kazana yeniden bağlayın. Ardından elektrik gücünü ve yakıt beslemesini açın.

Başlangıçta yakıt valfini açık bırakmanız gerekecek. Yakıt içeri aktıktan sonra yakıt valfini kapatın. Bunu, orada sıkışan havanın kaçmasına izin vermek için yapıyorsunuz.

4.Mersin Kombi Bakımı

Kombinizin optimum seviyede çalışmasını sağlamanın bir parçası da uygun bakımı içerir. Sıcaklık ve basınç okumalarını sık sık kontrol edin. Okumaların doğru sınırlar içinde olup olmadığını öğrenmek için göstergelere bakın.

Bunu sık sık yapmak, kazanla ilgili olası sorunları belirlemenize yardımcı olabilir.

Kazanda sirkülasyon pompası var. Isınan suyu radyatörlere taşır. Büyük bir sistem arızasını önlemek için yağlamanız gerekir.

Ayrıca genleşme deposundaki su seviyesini kontrol edin. Yarı dolu olması gerekiyor. Su seviyesinin uygun seviyede olmadığını fark ederseniz, doğru seviyede oturması için tankı açmalı ve boşaltmalısınız.

Profesyoneller Bir Kazanı Temizleyebilir

Roket bilimcisi olmanıza gerek yok, kazanın nasıl çalıştığını öğrenin ve temizleyin. Ancak bunu kendi başınıza yapamayacağınızı fark ederseniz (veya kendiniz yapmak istemiyorsanız), bir kombi uzmanı çağırmanız yeterlidir .

Profesyoneller, kazanın tüm parçalarını nasıl temizleyeceğini bilir. Lisanslı bir profesyonelin kombiniz üzerinde çalışacağını bilerek içiniz rahat olabilir. mersin kombi bakımı

Ev Kombinizi Temizleme Zamanı

Kazanınızı temizlemek için yukarıdaki ipuçlarını izleyin. Kazanınızı temiz tutmak, iyi çalışmasına yardımcı olur. .

Daha fazla bilgi almak veya profesyonellerimizden biriyle randevu ayarlamak için bizi arayın. 0530 508 24 34