Hizmetlerimiz

sgs mersin petek radyatör temizleme

Makineli Petek Yıkama
Isınmak için günümüzde çoğu evde doğal gaz kullanıldığı aşikar. Tüm kış boyunca kullanacağınız doğalgaz sisteminde bir sorun çıkmaması adına kış öncesi gerekli işlemlerinizi yaptırmanızı öneririz. Kombi bakımının yanı sıra petekleriniz de bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kombinin ürettiği ısıyı iletmesi için önemli olan petekler, ısıyı en iyi şekilde iletmek için iç tesisatının iyi durumda olması gerekiyor. Bazı durumlar peteğin tamamı çalışamadığı gibi bazen alt ve üst kısımlarında soğuma olması gibi durumlar da yaşanabiliyor. Bu gibi sorunların temel nedeni ise kombiden ziyade peteğin  tesisatıyla ilgili. Bu yüzden, mutlaka kış aylarına girmeden önce, kombi kontrolleri gibi petek kontrolleri ve bakımınızı da yaptırmalısınız. Kullanılan su içerisindeki kireç ve benzeri materyaller peteklerin içerisinde yer alan uzun borularda birikme yaptığından dolayı temizlenmesi önemlidir. Makine ile petek yıkama işlemi yaptırarak kısa sürede tüm sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Petek Temizliğinin Etkileri Nelerdir?
Petek temizliğinin yapılması, doğal gaz kullanımınızda gözle görülür etkiler yaratacaktır. En önemli etkisi, her kombi kullanımınızda size verebileceği maksimum seviyede ısı sağlamasıdır. Evinizin genişliği fark etmeksizin, konumlandırılmış en uzaktaki radyatör dahi çok iyi şekilde ısınacaktır. Kombiniz düşük seviyede çalışıyor olsa dahi, siz en iyi şekilde ısıdan yararlanmış olursunuz. Ayrıca peteklere su iletimi sorunsuz şekilde yapılacağından dolayı kombiniz açısından da olumlu etki yaratır. Pompa daha az çalışacağı için de kombinin ömrü daha uzun olur. Makineli petek yıkama işlemi esnasında petek borularının içi temizlendiği gibi aynı zamanda koruyucu bir ilaç da sıkılır. Böylece uzu süre kireçlenme ya da paslanma gibi problemlerle karşılaşmazsınız. Benzer şekilde, herhangi bir tıkanıklık sorunu da yaşanmaz. Petek yıkama işlemi sonrasında da uzun süre böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Ayrıca, başta da belirttiğimiz gibi daha verimli şekilde ısıdan yararlanacağınız için doğal gazı boşa harcamak gibi bir durumla karşılaşmazsınız.

Kombilerde Su Akışı Nasıl Sağlanır?
Hem peteklerin hem de kombinin daha sağlıklı şekilde çalışması için su akışında arıza olmaması önemlidir. Kombinizin su akışı konusunda hata vermesinin bazı nedenleri olabilir. İlk olarak kontrole etmeniz  gereken şey, kombinin su basıncıdır. Eğer basınç seviyesi kombinizin modeline göre uygun düzeydeyse, geriye iki temel neden kalıyor. Bunlar sirkülasyon pompasında meydana gelen arıza ya da flow switch anahtarında oluşan bozulma durumu şeklindedir. Bu temel unsurlar, su akışının bozulmasına neden olmaktadır. Tabii bu durumlar aynı şekilde kombinizin ateşleme yapmasına da engel olacaktır. Bazen bu tarz sirkülasyon sorunları daha farklı parçalardaki sorunlardan dolayı da olabiliyor. Bu yüzden mutlaka uzman bir kişiye danışarak işlemlerinizi yürümelisiniz.  Bununla beraber, su akışı eğer peteklerin durumundan dolayı sağlanamıyorsa da, belirtmiş olduğumuz makineli petek yıkama işlemi sorunun giderilmesi için en ideal yöntem olacaktır.